Dluhopisy lákají na vysoké výnosy, ale pozor na rizika!

28.09.2023

"Garantovaný úrok na našem tříletém dluhopisu 12,5% ročně, jen od 100 000,- Kč!" To je určitě hezké, ale jaká jsou rizika této investice? Co by nás mělo zajímat, abychom o své peníze nepřišli? Dluhopisy nejsou tak bezrizikové, jak si lidé myslí.

Dluhopisů je velké množství. Nás dnes budou zajímat ty firemní. Jednoduše proto, že se s nimi roztrhl pytel a prezentují se často jako bezrizikové investiční produkty. Nejdříve si musíme odpovědět na otázku. Kde se bere úrok? 

Úrok je v tomto případě cena peněz. Česká národní banka (ČNB) už dva roky bojuje s vysokou inflací a jako hlavní nástroj používá úrokové sazby. Ta nejdůležitější 2 týdenní REPO sazba (banky si za ni na 2 týdny ukládají peníze právě u naši národní banky). Od 23.06.2023 je na 7,00%. To znamená, že nejbezpečnější zhodnocení v České republice má hodnotu 7%. Banky vezmou naše peníze z běžných účtů, dají je na 2 týdny do ČNB a ta jim je vrátí právě s tímto úrokem. 

To se odráží v zhodnocení na spořících účtech a stejně na výši úroků u úvěrů. Jakmile ČNB sníží 2 T REPO sazbu, klesnou prudce úroky na spořících účtech i úroky u hypoték a dalších úvěrových produktech. Pro nás to ale znamená, že pokud nám bezriziková investice nese úrok od 6% (to je průměrný výnos na spořících účtech), tak při vyšším riziku budeme vyžadovat i vyšší odměnu. 

Jaké je největší riziko u dluhopisů? Tzv. kreditní riziko by nás mělo vždy zajímat. Jde o to, jestli společnost bude schopna dostát svým závazkům a na konci upisovacího období dluhopisu nám naše peníze vrátí a ideálně i s kupónem. Mělo by nás zajímat hospodaření společnosti, vlastnická struktura jejího vedení, její business model, na jak dlouho dluhopisy vydává a pokud ho má, tak rating.

Většina společností se chvástá, že má prospekt schválený ČNB. To je ale formalita a znamená to, že naše centrální banka ověřila, že prospekt dluhopisu splnil "pouze" zákonem stanovené formální náležitosti.

Důležité je, aby dluhopis nebyl podřízený jiným dluhům. Abyste nestáli za jinými věřiteli, či bankami. Mohlo by vás zajímat zajištění cenného papíru. Občas je pouze na oko, ale může být nemovitostí, nebo jinou společností (matka firmy s větším majetkem). Vyšší bezpečí investice zaručují tzv. kovenanty. Ty z pravidla určují hranice, které nesmí společnost přesáhnout například pro zadlužení. Stejně může jako záruka kvality posloužit, když celou emisi zprocesovává některá z velkých investičních společností.

Věcí, které by měli investory zajímat je více. Hlavně by si měl každý uvědomit, že pokud má dluhopis úrok např. 12%, nebude asi bez rizik. Vše si prověřit a případně zkonzultovat s odborníkem. Na druhou stranu, pokud si nyní koupím dluhopis s úrokem 8% na 3 roky, budu mít tento výnos i v době, kdy ČNB sníží sazby v ekonomice. K tomu by dle její prognózy mělo dojít v první polovině roku 2024.

Korporátní dluhopisy rozhodně nejsou bezrizikové produkty. Na druhou stranu je mezi nimi velký rozdíl a při správném výběru mají svoje místo v portfoliu většiny klientů. Platí zde více než jinde, že je lepší raději pořádně vše prověřit, než udělat chybu, která nás může stát několik stovek tisíc korun.