Lístek za stěračem může vyjít draho. „Ťukance“ řešte radši hned!

19.04.2024

Plné ruce nákupu, křičící dítě v kočárku a vaše zaparkované auto nabourané? Nebo vám nevyšlo místo a při vyjíždění jste "obrali" vedlejší auto? Oba případy vám mohou způsobit problémy. Co dělat, abyste se jim vyhnuli?

Aut je kolem nás stále více a s tím také přibývá dopravních nehod. Pokud jste s ní doteď neměli zkušenost, je bohužel dost pravděpodobné, že ji brzy mít budete. Dnes se proto podíváme na ty nejbanálnější a zároveň nejotravnější škody. Ťukance a odřeniny, zmáčklé plechy a plasty, které auto nezničí a často jde o poškození v hodnotě pár tisíc korun. A proto je otrava je řešit. Na druhou stranu, proč jezdit v odřeném autě jen kvůli cizí nepozornosti? Nebo co kdyby se náhodou oprava prodražila?

Co když přijdete ke svému nabouranému autu?

V ideálním světě by viník čekal u vašeho auta, případně kontaktoval policii. Čekalo by vás zdokumentování škody a vyplnění formuláře o dopravní nehodě. Z povinného ručení viníka by pak došlo k uhrazení celého poškození. Policii nemusíte volat, pokud celková škoda nepřesáhla 100 000,- Kč, nikdo nebyl zraněn a nebyl poškozen majetek 3. osoby (což je například vaše služební, či půjčené auto, dopravní značení, nebo nemovitost). Pokud je alespoň jedna z těchto podmínek naplněna, viník s Vámi odmítá sepsat formulář o dopravní nehodě, nebo přiznat svoji vinu, volejte policii!!

Bohužel v ideálním světě nežijeme a častější jsou případy, kdy viník od nehody ujede. Pak volejte policii vždy! Vše zaprotokolují, můžou si vyžádat záznamy z kamer v okolí. Vy sami se můžete pokusit dohledat svědky nehody například přes sociální sítě. Na hlídaných parkovištích za celou řadu rizik ručí provozovatel. Proto je při nehodě v rámci těchto objektů kontaktujte. Ideálně do 15 dnů od nehody a písemně.

Pokud není viník určen, můžete hradit škody ze svého havarijního pojištění. Počítejte ale se spoluúčastí, která sníží plnění a přijdete o bonusy, které prodraží pojistné na další pojistné období. I proto se někdy vyplatí investovat čas i úsilí k nalezení toho, kdo nehodu způsobil.

Poškodili jste sami auto někoho jiného?

Pokud se Vám podařilo nabourat auto a majitele u něj nemůžete dohledat, pouhé zanechání lístečku za stěračem nemusí stačit. Dle zákona je nutné zavolat policii ČR. Ta s Vámi vše zdokumentuje a škody budou následně plněny z Vašeho povinného ručení. Vyhnete se pokutě a platbě drahé opravy. Lísteček může ulítnout, majitel vozu ho nemusí najít. Jste pak považován za viníka, který od dopravní nehody ujel!

A v tomto případě pokutu na 100 % riskujete. A to až 5 000,- Kč a k tomu 7 trestných bodů. Stejně tak Vaše pojišťovna nemusí škodu zaplatit z povinného ručení a poškozený ji bude vymáhat přímo po Vás.

Co když viník nemá sjednáno povinné ručení?

Ač se to mnohým z nás může zdát nepochopitelné, nepojištěných vozidel po českých silnicích nejezdí zrovna málo. Pokud takové vozidlo způsobí nehodu, místo pojišťovny jde plnění z Garančního fondu České kalendáře pojistitelů (ČKP). Z něho jsou placeny rovněž škody na zdraví u nehod, kde není jasný viník. Škoda je tak rychle uhrazena a ČKP ji poté vymáhá po viníkovi. Tady se hodí připomenout, že od dubna 2024 je zodpovědný za sjednání povinného ručení provozovatel, a ne majitel vozu. Pokud zjistíte, že účastník nehody nemá povinné ručení, jednoznačně volejte Policii ČR. 

S řešením pojistných událostí vám může pomoci kvalitní finanční poradce. Nejdříve najde takové pojištění, které je pro vás ideální, tedy aby fungovalo tak, jak potřebujete a měli jste plnění za rizika, která vám hrozí. Srovná vám pojistné podmínky a zajistí co nejlepší cenu. Při nehodě je vám také k dispozici. Navíc má k dispozici partnery, kteří řeší pojistné události. Ať už shromáždění všech podkladů, samotné hlášení, tak vyjednávání s pojišťovnou při sporech s plněním. Navíc dokážou z pojišťoven získat prostředky, na které máte díky občanskému zákoníku nárok. Sem mimo jiné patří znehodnocení vozidla, odškodnění za vytrpěnou bolest, ztížení společenského uplatnění, duševní útrapy, ušlý výdělek, ošetřovné či náklady spojené s léčením.